What are you looking for?

Performing Arts

Celebrating excellent results

Throughout the year the Performing Arts department can boast of outstanding examination successes within the disciplines of Music, Dance and Speech and Drama. A great number of children are entered for external examinations with a high proportion achieving distinction. The children have to practise very hard to achieve such high marks. Following is a list of students who achieved distinction during the course of this academic year.

A Summary of the Pupils' Achievements in Performing Arts 2017-2018 

Music Examinations

Many congratulations to all the pupils who have sat examinations during this past year.  The pupils below sat examinations at Grade 4 and above: 

Grade 7 Violin: Edward Dancey: Merit
Grade 6 Singing: Kate Blackmore-Greasley: Distinction
Grade 6 Violincello: Kate Blackmore-Greasley: Merit
Grade 5 Singing: Ailani Braine-Clarke: Merit
Grade 5 Flute: Mina Li: Merit
Grade 5 Singing: Annabelle Mellenchip: Merit
Grade 5 Violin: Steven Yao: Merit
Grade 4 Flute: Mina Li: Distinction
Grade 4 Piano: Tomasin Awofisayo: Merit
Grade 4 Piano: Edward Dancey: Merit

3 pupils auditioned and were offered places in the National Children’s Choir of Great Britain.

Drama Examinations

Many congratulations to all the pupils who have sat examinations during this past year.  The pupils below sat examinations at Intermediate Grade 2 level or above:

Intermediate Grade 3 Group Acting: Kate Blackmore-Greasley: Honours
Intermediate Grade 3 Group Acting: Sophie Parker: Honours
Intermediate Grade 3 Group Acting: Gypsy-Grace Wood: Honours
Intermediate Grade 3 Group Acting: Bryce Bedingfield: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Hamish Braine-Clarke: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Felicity Hallsworth: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Rosie Imm: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Lily Lucas: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Archie Martin: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Zara Pitman: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Bella Slade: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Joseph Taylor: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Alan Wang: Merit
Intermediate Grade 3 Group Acting: Jack White: Merit
Intermediate Grade 2 Poetry & Prose: Ailani Braine-Clarke: Merit
Intermediate Grade 2 Duologue Acting: Madison Marsh: Merit
Intermediate Grade 2 Duologue Acting: Annabelle Mellenchip: Merit
Intermediate Grade 2 Poetry Speaking: Amber Wilson: Merit

Dance Examinations

Many congratulations to all the pupils who have sat examinations during this past year.  The pupils below sat examinations at Grade 3 and above:

Grade 3 Class Award: Nola Fisher, Olivia Hopper, Lily Lucas
Grade 3: Lola Fineberg: Merit
Grade 3: Felicity Hallsworth: Merit
Grade 3: Zara Pittard: Merit
Grade 3: Olivia Pyke: Merit
Grade 4: Kate Blackmore-Greasley: Merit
Grade 4: Elizabeth Dutton: Merit
Grade 4: Zoe Lucas: Merit
Grade 6: Annabelle Mellenchip: Distinction

Vanguard/Trinity/RAD Results – June 2018

The following TPS pupils achieved the highest marks in their performing arts examinations:

Poetry & Prose - Introductory: Quinn Stott: Honours
Poetry & Prose - Introductory: Evie Ledger: Honours
Poetry & Prose - Introductory: Theodore Berry: Honours
Poetry & Prose - Introductory: Sophia Powers: Honours
Poetry & Prose - Introductory: Sonny Mansfield: Honours
Poetry & Prose - Introductory: Julian Doherty: Honours
Poetry & Prose – Junior Preliminary: Ellie Onesti: Honours
Poetry & Prose – Junior Preliminary: Hebe Workman: Honours
Poetry & Prose – Junior Preliminary: Kiki Anderson: Honours
Poetry & Prose – Junior Preliminary: Ivy           Wreford: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 1: Ben Leahy: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 2: Charlie Vile: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 2: Isabella Saunders: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 3: Archie Bollom: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 3: Jonny Sibanda-Jenkins: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 3: Millie Trescothick: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 3: Keira Hughes: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 3: Ava Leach: Honours
Poetry & Prose – Junior Grade 3: Aryan Sharma: Honours
Solo Acting – Junior Grade 1: Maisy Phelps: Honours
Duologue Acting – Intermediate Grade 1: Zoe Lucas: Honours
Duologue Acting – Intermediate Grade 1: Helen Hounslow: Honours
Duologue Acting – Intermediate Grade 2: Robbie Burns: Honours
Duologue Acting – Intermediate Grade 2: Oliver Tucker: Honours
Group Acting: Sophie Parker: Honours
Group Acting: Gypsy-Grace Wood: Honours
Group Acting: Kate Blackmore-Greasley: Honours
Prose – Intermediate Grade 1: Olivia Pyke: Honours
Clarinet: Madeleine Hudgell: Distinction
Flute: Emily Vernon: Distinction
Trumpet: Emily Vernon: Distinction
Singing: Emily Vernon: Distinction
Clarinet: Ethan Li: Distinction
Singing: Kate Blackmore-Greasley: Distinction
Oboe: Kate Blackmore-Greasley: Distinction
Piano: Sophia Heywood: Distinction
Flute: Mina Li: Distinction
Violin: Cornelius Workman: Distinction
Singing: Ava Leach: Distinction
Trumpet: Fraser Lewes: Distinction
Tuned Percussions: Alexander Pomeroy: Distinction
Singing: Charlotte Hatcher: Distinction
Ballet – Primary Exam: Dulcie Catton: Distinction
Ballet – Primary Exam: Sophia Heywood: Distinction
Ballet – Primary Exam: Annabelle Panayiotides: Distinction
Ballet – Primary Exam: Tilly Coomber: Distinction